Mit 1. Joga pochodzi z hinduizmu

Sadhguru: Joga jest hinduska tak samo, jak grawitacja jest chrześcijańska. Czy fakt, że zasady grawitacji zostały odkryte przez Izaaka Newtona, który żył w kulturze chrześcijańskiej, czyni z niej grawitację chrześcijańską? Joga to technologia i każdy, kto chce ją stosować, może ją stosować. W jodze nie ma nawet cienia religii.

Joga jest technologią i nie ma nic wspólnego z religią. W technologii nie ma rozróżnienia na to, w co się wierzy lub nie. Wiara to czysto psychologiczny proces i nie ma punktów stycznych z wykorzystaniem technologii. Powód, dla którego nauka jogi dostała etykietkę „hinduska” jest taki, że nauka jogi wzrastała w tej kulturze. Słowo Hindus pochodzi od rzeki Indus, wokół której rozwijała się ta kultura. Każdy, kto urodził się na ziemi Indusu, jest Hindusem. To identyfikacja geograficzna, która powoli ewoluowała w kulturową. „Hinduski” nie oznacza hinduizmu i nie jest to religia. Bycie Hindusem nie oznacza posiadania jednego konkretnego systemu wierzeń. Cokolwiek robi się w tej kulturze, jest hinduskie.

Mit 2. Joga to tylko trudno wykonalne pozycje

Sadhguru: Kiedy pada słowo „joga” większość ludzi na świecie natychmiast myśli o asanach (fizycznych pozycjach jogi). Ze wszystkich elementów, które eksploruje nauka o jodze – obejmująca każdy aspekt życia – współczesny świat wybrał jedynie aspekt fizyczny jako reprezentatywny dla jogi. W systemie jogicznym do asan przywiązuje się jedynie niewielkie znaczenie. Na nieco więcej niż 200 sutr w Joga Sutrach tylko jedna poświęcona jest asanom. Ale w jakiś sposób obecnie ta jedna wyrasta ponad wszystkie pozostałe. Jest to bardzo jasna deklaracja, w którym kierunku zmierza świat: od głębszych poziomów ducha do ciała. A kierunek powinien być dokładnie odwrotny – żeby człowiek rozpoczynał swoją podróż od ciała i docierał do swojej wewnętrznej natury.

Na szczęście organicznie jestem niezdolny do depresji, bo w przeciwnym wypadku byłbym całkowicie pognębiony sposobem, w jakim hatha joga jest praktykowana na całym świecie i faktem, że ludzie myślą, iż ona taka jest. Praktyka, taka jak ją widzisz, jej mechanika, jest cielesna. Musisz w tę formę wprowadzić oddech, by ją ożywić. Z tego powodu tradycyjnie ważny był przekaz od żyjącego Guru – żeby ożywić praktykę. System jogiczny jest subtelną ingerencją w twój system, by podnieść go na wyższy poziom energetyczny. Joga to sięganie do swojej wyższej natury. Każda asana, każda mudra, każdy oddech – wszystko – powinno być skupione na osiąganiu tego celu.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij w poniższy link.
https://imc.wroc.pl/baza_wiedzy/mity-na-temat-jogi/?fbclid=IwAR1jKgZYlBrrbQU2AhnLnNlFXqO3buz42vpAgoApAWZZ0qK88i706pPN_Hc